Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” szykuje się do otwarcia - wlubelskim.pl

Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” szykuje się do otwarcia

11 grudnia, po ponad dwuletnim remoncie ponownie udostępnione do zwiedzania będzie Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”.

Uroczystość otwarcia muzeum planowana jest na poniedziałek, 11 grudnia.

Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” to oddział Muzeum Lubelskiego. Od dwóch lat placówka jest zamknięta dla zwiedzających. Powodem był remont. Ten już się zakończył. Placówka zyskała zupełnie nowe wejście oraz nową wystawę.

– W wyniku przebudowy otwarta zostanie nowa wystawa stała, której narracja skupiała się będzie na prezentacji losów więźniów aresztu Gestapo, nie tylko ich pobytu w więzieniu, ale także dalszej drogi. Wyjątkową częścią ekspozycji będzie Ściana Pamięci. Znajdą się na niej wizerunki więźniów, którzy przetrzymywani byli w areszcie i zginęli zakatowani na miejscu, zamordowani na terenie Lublina lub w obozach koncentracyjnych. Ekspozycję wzbogacały będą multimedia zawierające relacje więźniów i ich bliskich oraz przedmioty wykonane przez więźniów – informuje Dorota Wawryniuk, kierownik z działu marketingu i relacji zewnętrznych.

– Na wystawie upamiętniona zostanie twórczość poetycka ludzi przebywających w areszcie, po raz pierwszy zaprezentowane zostaną napisy wykonane przez więźniów, relacje więźniarek KL Ravensbrück, tragiczne losy kobiet torturowanych, na których prowadzone byłe pseudo-medyczne eksperymenty oraz narzędzia tortur, wskazujące na ogrom tragedii, której doświadczali osadzeni – dodaje Dorota Wawryniuk.

Otwarcie muzeum rozpocznie się o godz. 14, mszą w kościele akademickim KUL.

Fot. www.muzeumlubelskie.pl