Od czwartku brak stabilnego zasilania sieci kolejowej z zewnętrznej sieci energetycznej na Centralnej Magistrali Kolejowej. Mimo to, jak zapewnia PKP PLK wszystkie linie kolejowe są przejezdne.

Pierwsze śnieżyce spowodowały utrudnienia na kolei. – Sytuacja wymaga od kolejarzy dodatkowych czynności, które mogą powodować dłuższe nawet ok. 30 min przejazdy składów m.in. na trasie Warszawa – Kraków, Gliwice – Warszawa, Kraków – Gdynia. Zarządca infrastruktury współpracuje z przewoźnikami, by sytuacja na CMK nie wpływała na kursowanie innych pociągów. Problemy z zasilaniem nie leżą po stronie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. lecz zewnętrznych dostawców energii – przyznaje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Jak zapewnia rzecznik kolejowej spółki, służby techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. przez całą dobę czuwają nad sprawnym prowadzeniem ruchu pociągów w zależności od warunków atmosferycznych. Prowadzą monitoring sytuacji pogodowej oraz przejezdności linii. – W gotowości pozostaje 168 zespołów szybkiego reagowania – do usuwania usterek toru i awarii urządzeń automatyki kolejowej. Do dyspozycji jest 219 maszyn do odśnieżania torów. Za utrzymanie linii kolejowych w czasie zimowych miesięcy odpowiada nawet do ok. 15 tys. pracowników, m.in. PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Blisko 17,8 tys. rozjazdów wyposażono w urządzenia elektrycznego ogrzewania, aby zabezpieczyć je przed przymarzaniem. Do usuwania awarii w sieci trakcyjnej przygotowano 66 pociągów pogotowia sieciowego, PLK mogą wykorzystywać również dodatkowe lokomotywy spalinowe do ściągania uszkodzonego taboru – wylicza Mirosław Siemieniec.

 

 

Powiązane
Scroll to Top