Około 51 mln zł udało się odzyskać w ramach kontroli lubelskiej skarbówce. A to dane tylko do końca września.

Od kilku dni media obiegają informacje dotyczące niespotykanego od lat zjawiska, czyli nadwyżki budżetowej o tej porze roku. A ściślej rzecz ujmując, na koniec października wyniosła ona 2,7 mld zł. Według ekspertów i komentatorów ekonomicznych, taka sytuacja budżetu oznacza, że zaplanowany na koniec roku blisko 60 miliardowy deficyt powinien być mniejszy i to znacznie.

Dobra sytuacja państwowej kasy to zasługa dobrej koniunktury zarówno w Polsce jak i w Europie (co jest efektem m.in. wyższej konsumpcji), ale też wyższych wpływów podatkowych. Do końca października wpływy budżetowe z tytułu podatku VAT były wyższe o ponad 21 procent w porównaniu w ubiegłym rokiem.

Jak się okazuje duży w tym udział miała Lubelszczyzna. Podczas dzisiejszej (29 listopada) konferencji prasowej, poseł Artur Soboń (PiS) przestawił najświeższe dane dotyczące skuteczności działań Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Jak się okazuje do końca września lubelska skarbówka przeprowadziła 1170 kontroli, które dotyczyły transakcji wartych ponad 160 mln zł.

– W wyniku tych działań udało się odzyskać około 51 mln zł. To są gigantyczne pieniądze, które Lubelszczyzna włożyła do budżetu państwa, więc jak widać w osiągnięciu tego sukcesu jakim jest uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce lubelska skarbówka ma swój niemały udział – stwierdził poseł Soboń.

Jak wynika z zaprezentowanych przez niego informacji tegoroczne wpływy z tytułu trzech głównych tytułów podatkowych (VAT, PIT i CIT) były większe od ubiegłorocznych o ponad 25 proc. A to, zdaniem posła PiS dowodzi słuszności decyzji, która była podstawą do wdrożenia reformy administracji skarbowej w Polsce i przyczyniła się do usprawnienia tej części działalności państwowej także w regionie.

– Reforma KAS przynosi efekty. Wpływy do budżetu są wyższe, kontrole skuteczniejsze, państwo nie jest okradane, a przedsiębiorcy mają bardziej uczciwe warunki konkurencji, bo nie ma złodziejstwa podatkowego, które miało miejsce do tej pory na gigantyczną skalę – przekonywał dziś poseł Artur Soboń.

Jutro (30 listopada) o problematyce systemu podatkowego w Polsce mówić będzie wiceminister finansów Paweł Gruza. Najpierw spotka się ze studentami i naukowcami na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim(godz. 10.30 w auli 1031 w Kolegium Jana Pawła II). Natomiast o godz. 14 odbędzie się otwarte spotkanie wiceministra z przedsiębiorcami w hotelu Hampton by Hilton (Al. Kompozytorów Polskich 1).

tom

Powiązane
Scroll to Top