Ostatnie dni października to czas, kiedy odwiedzamy nekropolie, porządkujemy groby, wspominamy bliskich. – Często pogrążeni w zadumie zapominamy o własnym bezpieczeństwie – przypomina policja.

Koniec października to czas w którym może dochodzić do większej ilości kradzieży dokonywanych na cmentarzach. – Złodzieje zabierają torebki, saszetki, portfele i telefony komórkowe. Nie dajmy się okraść – apelują policjanci. – Tracimy pieniądze, dokumenty czy karty bankomatowe. Nie stwarzajmy przysłowiowej okazji złodziejowi, który tylko czeka na taką sytuację. Nie zabierajmy ze sobą na cmentarz dużych kwot pieniędzy, biżuterii czy innych wartościowych przedmiotów.

Jak informuje w specjalnym komunikacie Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie zostawiając samochód na parkingu zadbajmy również o to by nie pozostały w nim żadne wartościowe przedmioty. Mogą one stać się łatwym łupem dla złodzieja. „Jeśli mimo wszystko padniemy ofiarą przestępstwa, poinformujmy o tym natychmiast Policję. Nie zacierajmy śladów i starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących pomóc policjantom w ujęciu sprawcy. Wyjeżdżając z domu do rodziny lub na groby pamiętajmy o dokładnym zabezpieczeniu mieszkania. Poprośmy sąsiadów o doglądanie naszego domu podczas naszej nieobecności” – czytamy w policyjnym komunikacie.

Policjanci apelują także, by uważać na oszustów, którzy prosząc o wsparcie wykorzystują różne metody działania. – Prawdziwi kwestorzy posiadają identyfikatory i zaplombowane puszki a o prowadzonych akcjach charytatywnych informują m.in. parafie i lokalne media – przypomina policja.

W ramach akcji „Znicz” cmentarze, przystanki i targowiska patrolowane będą również przez policjantów ubranych po cywilnemu. Funkcjonariusze z wydziałów wywiadowczych doskonale znają metody przestępców. A dzięki temu, że wtapiają się w tłum, mogą skutecznie wyławiać z tłumu np. kieszonkowców.

Źródło: KWP Lublin

Powiązane
Scroll to Top