Policja rozpoczęła akcję „Znicz 2017”. Funkcjonariusze będą czuwać nad bezpieczeństwem tych, którzy by zapalić światełko na grobach swoich bliskich, wyruszą w podróż – często bardzo daleką.

Wszystkich Świętych to okres szczególny. To właśnie w tym czasie polskie drogi zapełniają się samochodami, wzmaga się ruch w miastach, szczególnie w okolicach cmentarzy. Dla wielu kierowców będą to setki kilometrów do przejechania, aby dotrzeć do cmentarzy i zapalić znicz na mogile swoich bliskich. Dla nas policjantów to czas wytężonej służby – wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżującym.

– W tym roku, tak jak i w latach poprzednich służbę będzie pełnić więcej patroli, szczególnie na drogach dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy. Funkcjonariusze będą kierować ruchem, pomagać kierowcom poruszać się w okolicach cmentarzy, wskazywać miejsca parkingowe. Przy największych nekropoliach będą występować zmiany w organizacji ruchu – dlatego warto wcześniej sprawdzić planowane utrudnienia i zamiast jechać pod bramę cmentarną, kierować się na specjalnie wyznaczone miejsca parkingowe. O ile jest to możliwe, lepiej korzystać z transportu publicznego – informuje Renata Laszczka-Rusek, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

I przypomina, że ruszając w dalszą podróż, każdy kierowca powinien pamiętać o kilku podstawowych zasadach: – Przed wyruszeniem w drogę trzeba przygotować swój samochód do jazdy: sprawdzić, czy wszystkie światła są sprawne, czy płyny w silniku są uzupełnione, czy opony są odpowiednio napompowane, czy mamy wszystkie potrzebne dokumenty. Za kierownicę należy wsiadać będąc trzeźwym i wypoczętym. Należy pamiętać, że każdy w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci powinny jechać w fotelikach.

Policjanci jak zawsze apelują do kierowców o zachowanie zdrowego rozsądku na drodze. Przekraczanie dozwolonej prędkości, czy jazda po spożyciu alkoholu, mogą okazać się tragiczne w skutkach.

O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać nie tylko kierujący, ale także piesi i rowerzyści. Przełom października i listopada to okres, w którym warunki atmosferyczne są bardzo zmienne i coraz szybciej zapada zmrok. Każdy pieszy i rowerzysta powinien pamiętać i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Podczas ubiegłorocznej” Akcji Znicz”, która trwała od 28 października do 2 listopada 2016, na Lubelszczyźnie doszło do 31 wypadków, w których śmierć poniosło 5 osób, a 36 zostało rannych. Odnotowaliśmy wówczas 415 kolizji drogowych.

Fot. KWP Lublin

Powiązane
Scroll to Top