Publikacja:

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili próbę przekroczenia granicy na podstawie sfałszowanego dowodu osobistego.

22 października na terenie przejścia granicznego w Hrebennem, do odprawy granicznej stawił się mężczyzna podający się za obywatela Finlandii. – W czasie prowadzonej kontroli granicznej funkcjonariusz Straży Granicznej, dostrzegł pewne nieprawidłowości w dokumentach przedstawionych do odprawy i postanowił wnikliwie zbadać dowód osobisty podróżnego. Podejrzenia funkcjonariusza znalazły odzwierciedlenie podczas szczegółowych badań dokumentu, okazało się bowiem, iż dowód osobisty został podrobiony – informuje Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Mężczyzna został zatrzymany.

– Podczas składania wyjaśnień  Turcji oświadczył, że dowód osobisty zakupił za 6 tys. Euro od handlarza dokumentów, przebywając jeszcze na terytorium Turcji. Zatrzymany 24-latek, chciał przekroczyć granicę Polski, by później kontynuować podróż do Niemiec – dodaje Dariusz Sienicki.

Straż Graniczna wszczęła wobec niego postępowanie karne za próbę nielegalnego przekroczenia granicy państwowej na podstawie fałszywych dokumentów. Obywatel Turcji wydano decyzję o odmowie wjazdu i zawrócono na Ukrainę.

Jak podkreśla rzecznik NOSG, funkcjonariusze w swej codziennej służbie, podczas prowadzonych kontroli granicznych, ujawnili od początku roku już ponad 800 fałszerstw różnych dokumentów przedstawianych do kontroli. – Najczęściej fałszowane są: „Oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy…..”, paszporty, wizy, dowody rejestracyjne pojazdów, polisy ubezpieczeniowe, zezwolenia na pobyt oraz prawa jazdy – wylicza Dariusz Sienicki.

 

Powiązane
Scroll to Top