Przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Azoty aresztowany - wlubelskim.pl

Przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Azoty aresztowany

Marek G., były prezydent Zamościa i były wojewoda zamojski trafił za kratki. Według CBA jest on zamieszany w wielomilionową aferę korupcyjną.

Agenci z lubelskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w wyniku operacji specjalnej zatrzymali sześć osób w sprawie o charakterze korupcyjnym. Chodziło o żądanie 40 mln zł i powoływanie się na wpływy w największych spółkach skarbu państwa. Wśród zatrzymanych jest przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Azoty Marek G., przedstawiciel Grupy Lotos oraz biznesmeni. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.

– Agenci z lubelskiej delegatury CBA wpadli na trop przestępczej działalności o charakterze korupcyjnym pracownika gdańskiej Grupy Lotos Aleksandra I. oraz warszawskiego prezesa spółki z branży energetycznej Andrzeja M. Mężczyźni oferowali swoją „pomoc” w załatwieniu gwarantowanych, długoterminowych kontraktów na zakup przez Grupę Lotos biokomponentów, ale oczywiście ta pomoc nie miała być darmowa – informuje Piotr Kaczorek z CBA.

Jak podaje Kaczorek, w zamian za to inwestor, któremu załatwią kontrakty, miał znacząco dokapitalizować spółkę warszawskiego biznesmena i jeszcze dodatkowo przekazywać im prowizję w wysokości ok. 10% od sprzedaży biopaliw do Lotosu.

Podobny proceder miał zadziałać przy dostawach rożnego rodzaju półproduktów do Grupy Azoty, w tym także z pominięciem obowiązujących w spółce procedur.

Z ustaleń CBA wynika, że w tym przypadku gwarantem powodzenia tego przedsięwzięcia miał być przewodniczący Rady Nadzorczej. – Marek G. miał w ramach swoich możliwości nadzorować interes z Grupą Azoty w zamian za około 5% kwoty od wielomilionowych kontraktów – informuje Piotr Kaczorek.

Przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Azoty Marek G. oraz biznesmen Andrzej M. usłyszeli zarzut dotyczący działania wspólnie i w porozumieniu w 2017 r. i powoływania się  na wpływy w Grupie Azoty S A oraz utwierdzania w przekonaniu o istnieniu tych wpływów poprzez podkreślanie pozycji zawodowej Marka G.

– Ustalenia CBA wskazują, że podejrzani podjęli się załatwienia umożliwienia dostaw i zagwarantowania odbioru surowców przez spółki Grupa Azoty SA w zamian za korzyści majątkowe w postaci doinwestowania niewielkiej firmy kwotą 40 mln zł  oraz  dalszy kilkuprocentowy procentowy udział w zyskach ze sprzedaży surowców – podaje CBA w komunikacie prasowym.

Podobne w charakterze zarzuty usłyszeli w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie pozostali zatrzymani przez CBA.

Sąd uwzględnił  wnioski Prokuratury Okręgowej  w Warszawie i wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.

Marek G. to były prezydent Zamościa i były wojewoda Zamojski. Działał z ZCHN, AWS i Prawicy Rzeczpospolitej. Jego polityczna kariera upadła po tym, jak w 2004 roku został skazany za kierowanie pod wpływem alkoholu. Od tamtej pory jego nazwisko pojawiło się głównie w sferach biznesowych.