Nagroda Europy dla Lublina - wlubelskim.pl

Nagroda Europy dla Lublina

Promowanie idei europejskich i udana współpraca międzynarodowa z partnerami na całym świecie zostały docenione przez Radę Europy.

Miasto Lublin otrzymało Nagrodę Europy za promowanie idei europejskich. Jej uroczyste wręczenie odbyło się podczas zainaugurowanego dzisiaj w Lublinie Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej.  – To dla Lublina wielki zaszczyt, ale też efekt wielu lat ciężkiej pracy – mówił odbierając nagrodę z rąk przedstawicieli Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Nagroda Europy przyznawana jest każdego roku miastom i gminom wybranym spośród 47 państw Rady Europy. Lublin to piąte miasto, które ją otrzymało. Rada Europy doceniła działania samorządu związane z organizacją Dnia Europy, współpracę z 25 miastami na całym świecie oraz organizację wielu imprez o charakterze kulturalnym. Laureat nagrody może cieszyć się nie tylko prestiżem. W tym roku władze Lublina otrzymały także czek na 25 tysięcy euro na wspieranie międzynarodowej wymiany studentów.

Jak zauważył prezydent Krzysztof Żuk, aktywność międzynarodowa Lublina zaczęła się od współpracy z ukraińskimi miastami w sferze kultury. – I ta znakomita współpraca stworzyła nam pretekst do tego, by rozszerzyć ją o pozostałe obszary. Dzisiaj Lublin jest najaktywniejszym miastem w tej części Europy, a dzięki temu umiędzynarodowieniu Lublin stał się swoistym centrum kompetencji wschodnich – podkreślił Krzysztof Żuk.

Podczas pierwszego dnia Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej rozmawiano m.in. o prześladowaniu Tatarów Krymskich. Gościem był Refat Czubarow, przewodniczący Medżlisu, czyli Parlamentu Tatarów Krymskich. Z kolei ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło mówił o stanie relacji polsko-ukraińskich. – To nie był łatwy rok – przyznał dyplomata. Wspominał o serii incydentów związanych z atakami na polskie placówki konsularne na Ukrainie, czy miejsca pamięci. Zaznaczył jednak, że podczas ostatniego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, prezydenci Polski i Ukrainy ustalili, że niedługo dojdzie do spotkania Andrzeja Dudy i Petra Poroszenki w Charkowie.