Wojska NATO w Woli Gułowskiej - wlubelskim.pl

Wojska NATO w Woli Gułowskiej

30 września w Woli Gułowskiej odbędą się obchody 78. rocznicy ostatniej bitwy kampanii 1939 r.

Uroczystość z udziałem władz państwowych, weteranów walk, Wojska Polskiego, Wojsk NATO oraz Kawalerii Ochotniczej rozpocznie się o godz. 14 Mszą Świętą w kościele w Woli Gułowskiej. Po części oficjalnej odbędzie się piknik militarny z udziałem Grupy Bojowej NATO oraz konnych oddziałów kawalerii. Zaplanowano m.in. pokazy kawaleryjskie, pokazy sprzętu wojskowego i musztrę paradną.

Zgodnie z wieloletnią tradycją w Woli Gułowskiej odbywają się obchody ostatniej bitwy kampanii jesiennej, która rozegrała się 2-5 października 1939r. W walkach brała udział Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie” dowodzona przez gen. Franciszka Kleeberga. Już po raz trzeci wydarzeniu towarzyszyć będą manewry kawaleryjskie, w których weźmie udział ok. 50 koni i kawalerzystów. Jednym z głównych gości będzie mieszkający w Londynie ppłk Zbigniew Makowiecki, który obchodził w tym roku swoje setne urodziny, a jako oficer Pułku 3 Strzelców Konnych brał udział w walkach 1939r.

Trzech żyjących weteranów tej bitwy otrzyma w tym roku od przedstawicieli MON awanse na wyższe stopnie oficerskie. Tradycyjnie już w uroczystościach wezmą udział żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego. Ponadto po raz pierwszy przybędą również żołnierze Batalionowej Grupy Bojowej NATO. W skład Grupy wchodzą oddziały polskie, amerykańskie, brytyjskie i rumuńskie.

Podczas pikniku militarnego będzie można oglądać sprzęt wojskowy, żołnierze zademonstrują pokaz samoobrony oraz musztry paradnej. Oddziały kawaleryjskie zaprezentują pokaz musztry konnej, władania szablą i lancą oraz pokazy kaskaderskie.

Na zakończenie dnia przewidziana jest wieczornica poświęcona żołnierzom Pułku
3 Strzelców Konnych, poległym podczas walk w nocy 6 października 1939 r. w Kalinowym Dole. Była to ostatnia regularna jednostka, która została rozbita w walce z oddziałami niemieckimi. Wieczornica rozpocznie się o godz. 19 w Kalinowym Dole.

Historię gen. Kleeberga i jego żołnierzy upamiętnia nowoczesna multimedialna wystawa
w Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej.