Z fałszywymi dokumentami przez granicę - wlubelskim.pl

Z fałszywymi dokumentami przez granicę

Tylko w ciągu jednej, doby z 13 na 14 września, funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, ujawnili pięć różnych przypadków posługiwania się przez podróżnych fałszywymi lub przerobionymi dokumentami. Od początku roku pogranicznicy odnotowali takich zdarzeń.

Na polsko-ukraińskim odcinku granicy państwowej, na drogowym przejściu granicznym w Hrebennem, funkcjonariusze zatrzymali 43-letniego obywatela Ukrainy, który przedstawił do kontroli granicznej swój paszport z fałszywą polską wizą. Grozi mu nawet pięć lat więzienia.

Z kolei na przejściu granicznym w Dołhobyczowie, 23-letnia obywatelka Ukrainy, przedstawiła do kontroli granicznej fałszywe „Oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy…..”, które miałoby zostać wydane przez jeden z Powiatowych Urzędów Pracy. W tym przypadku, wydano decyzję o odmowie wjazdu na terytorium Polski oraz unieważniono wizę kobiety. Po zakończeniu czynności administracyjnych, cudzoziemka powróciła na Ukrainę.

Natomiast na polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej, funkcjonariusze ujawnili trzy przypadki fałszerstw. W drogowym przejściu granicznym w Sławatyczach, funkcjonariusze zatrzymali dwóch Rosjan: 39-letniego oraz 58-letniego, którzy przedstawili do kontroli granicznej przerobione ubezpieczenia OC pojazdów.

Z kolei na terenie drogowego przejścia granicznego w Terespolu, funkcjonariusze zatrzymali 39-letniego obywatela Serbii, który próbował wjechać do Polski, jako kierowca ciężarówki. Podczas kontroli granicznej, okazało się, iż kierowca tira posługiwał się fałszywym „Zaświadczeniem Kierowcy ADR”.

Jak informuje Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, od początku roku funkcjonariusze NOSG, ujawnili podczas wykonywania czynności służbowych już ponad 700 przypadków posługiwania się przez osoby kontrolowane, fałszywymi lub przerobionymi dokumentami. – Najczęściej funkcjonariusze SG ujawniają fałszywe: „Oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy…..”, odbitki stempli kontroli granicznej, dowody rejestracyjne pojazdów, ubezpieczenia OC pojazdów, prawa jazdy oraz paszporty – wylicza ppor. Sienicki.