Specjalna aplikacja na smartfony będzie informowała mieszkańców Urzędowa o niebezpieczeństwach i ważnych wydarzeniach.

– Gwałtowne zjawiska atmosferyczne, jakie wystąpiły ostatnio na północy Polski spowodowały ogromne straty. Takich zdarzeń oczywiście nie możemy uniknąć, ale możemy być na nie lepiej przygotowani – zauważa Justyna Cieślicka zajmująca się promocją w gminy Urzędów. – Poinformowanie mieszkańców o zbliżającym się niebezpieczeństwie jest niezwykle istotne – pozwala zabezpieczyć domy, zgromadzić zapasy wody i żywności, a czasami po prostu opuścić zagrożony teren. Obowiązek ten spoczywa przecież na samorządach – dodaje.

Do tej pory mieszkańcy Urzędowa takie informacje otrzymywali za pośrednictwem systemu SMS-owego. Informacyjne SMS-y były rozsyłane do tych mieszkańców, którzy wcześniej złożyli takie deklaracje. Takich osób na terenie gminy jest około 1,5 tysiąca. System SMS-owego powiadamiania nadal działa, ale urzędnicy postanowili rozwinąć tą działalność. I dlatego w Urzędowie trwają testy mobilnej aplikacji „O!strzegator”, która na bazie systemu geokomunikatów przekazuje mieszkańcom i osobom przebywającym na określonym terenie komunikaty, informacje i ostrzeżenia.

 

– Urząd Miejski za jego pośrednictwem będzie mógł informować o sprawach lokalnych: imprezach, wydarzeniach i spotkaniach kulturalnych, ale również o utrudnieniach komunikacyjnych, wyłączeniach prądu, czy wody, ostrzeżeniach hydrologicznych oraz wielu innych ważnych sprawach. Przesłana informacja w ciągu kilku sekund dotrze do wszystkich użytkowników na zdefiniowanym terenie – wylicza Justyna Cieślicka.

Warty podkreślenia jest natomiast fakt, że udając się w podróż w inne miejsce naszego kraju np. w góry, czy na pomorze, przy założeniu, że tamtejszy samorząd również współpracuje z twórcami aplikacji, jako jej użytkownicy będziemy otrzymywali lokalne informacje i ostrzeżenia pogodowe.

System ten działa na terenie całego kraju i jest bezpłatny dla odbiorców wiadomości. Jego twórcy współpracują  ze Stowarzyszeniem Polskich Łowców Burz, które sporządza bardzo precyzyjne ostrzeżenia pogodowe. Aby otrzymywać te informacje, wystarczy zainstalować aplikację w smartfonie.

Fot. pixabay.com

Powiązane
Scroll to Top