Fikcyjny obrót nieruchomością podstawą do wyłudzenia milionów - wlubelskim.pl

Fikcyjny obrót nieruchomością podstawą do wyłudzenia milionów

Funkcjonariusze CBA z Delegatury w Łodzi zatrzymali troje biznesmenów.  Do zatrzymań doszło w Warszawie i w Legionowie.

W trakcie śledztwa, prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim, ustalono, że podejrzani brali udział w łańcuchu fikcyjnych transakcji, służących jedynie zaniżeniu podatku kosztem Skarbu Państwa.

– Spółki sprzedawały sobie jedną i tą samą nieruchomość położoną w powiecie bełchatowskim o rzeczywistej wartości około 1 mln zł, przy czym w transakcjach jej wartość była sztucznie zawyżana – nawet do 24 razy w pierwszym kontrakcie tego zorganizowanego łańcucha – informuje Piotr Kaczorek z Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

W wyniku procederu, tylko w pierwszym przypadku, sprzedający nieruchomość doprowadził do uszczuplenia podatku VAT na kwotę 4,3 mln zł, a kupujący próbował jeszcze doprowadzić do zwrotu jego spółce 4,6 mln zł podatku. Zwrot został jednak udaremniony przez służby.

Gdy nieruchomość trafiła w kolejne ręce, do kolejnej  spółki, jej wykazana wartość wynosiła już znacznie mniej, bo trochę ponad 7 mln zł.  W tym przypadku Skarb Państwa na uszczupleniu  podatku stracił  1 mln 380 tys. zł.

Zatrzymani przez CBA zostaną doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty.