Przeszły do historii jako jedno z najbardziej rozpoznawalnych cyklicznych wydarzeń muzealnych. Przez siedem dekad uczestniczyło w nich kilka pokoleń Polaków. Dniom Majdanka poświęcona będzie najnowsza wystawa Państwowego Muzeum na Majdanku.

Jej otwarcie odbędzie się 16 września o godz. 12 w Centrum Obsługi Zwiedzających PMM. – Spotkanie rozpocznie się od krótkiego wykładu i prezentacji dotyczącej kulisów organizacji Dni Majdanka. Autorki wystawy, Anna Wójcik i Joanna Cieślik, zapoznają następnie uczestników z ekspozycją, zrealizowaną na podstawie bogatego materiału źródłowego dokumentującego działalność Muzeum oraz Towarzystwa Opieki nad Majdankiem – informuje Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik prasowy PMM. I dodaje, że Dni Majdanka to wydarzenie o tradycji niemal tak długiej, jak historia Państwowego Muzeum na Majdanku. – Miały one służyć przede wszystkim utrwalaniu pamięci o ofiarach obozu, ale też być okazją do upowszechniania wiedzy o II wojnie światowej.

Kowalczyk-Nowak przypomina, że główna ceremonia odbywała się zawsze na Majdanku, ale w ramach imprezy w całym kraju organizowano spotkania z byłymi więźniami, wyświetlano filmy i prezentowano wystawy o tematyce wojennej.

– Formuła Dni Majdanka ulegała przeobrażeniom w zależności od klimatu politycznego w Polsce: począwszy od uroczystości o charakterze patriotyczno-religijnym w latach 40. XX wieku, poprzez masowe wiece i manifestacje w epoce głębokiego PRL-u, po współcześnie organizowane merytoryczne spotkania poświęcone ważnym zagadnieniom muzealnym – opowiada współautorka wystawy Anna Wójcik.

Po otwarciu wystawy będzie można wziąć udział w bezpłatnym zwiedzaniu ekspozycji muzealnej oraz terenu byłego niemieckiego obozu na Majdanku.

Wydarzenia są elementem programu Europejskich Dni Dziedzictwa.

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu: Dni Majdanka – Msza św na V polu, 16 września 1946 r.

Powiązane
Scroll to Top