Ursus z siedmiorkotnie większym zyskiem - wlubelskim.pl

Ursus z siedmiorkotnie większym zyskiem

Lubelska spółka Ursus wypracowała w pierwszym półroczu 5,7 mln zł zysku netto. To ponad siedmiokrotnie więcej niż przed rokiem.

Przychody spółki wzrosły w ciągu roku o 11 proc. do poziomu 154,4 mln zł. Tylko w pierwszym półroczu 2017 r. spółka wypracowała 141,1 mln zł przychodów ze sprzedaży, nieznacznie więcej niż przed rokiem. Tak dobre wyniki udało się wypracować w trudnych warunkach.

– Ze względu na opóźnienia w dopłatach bezpośrednich dla polskich rolników, rynek krajowy w tym roku jest mniej sprzyjający niż przed rokiem. Mimo to URSUS w rozwojowej grupie ciągników o przedziale mocy 74-110 KM utrzymał dobry poziom sprzedaży i udział rynkowy wynoszący 13 procent. To m.in. efekt reaktywacji legendarnej serii C i wyniku sprzedaży modelu C-380, który nosi miano najpopularniejszego ciągnika w kraju – komentuje Karol Zarajczyk, prezes Ursusa.

Spółka także sporo eksportuje. Przychody ze sprzedaży eksportowej w I półroczu 2017 r. wyniosły 79,1 mln zł, czyli więcej o 14 procent niż w tym samym okresie rok wcześniej. To zasługa m.in. kontraktu z tanzańską spółką NDC o łącznej wartości 45 mln zł.

Kolejnym kontraktem, którego realizacja budować będzie wynik Grupy w kolejnych kwartałach, jest podpisana w marcu i opiewająca na 100 mln dolarów umowa z zambijską spółką Industrial Development Corporation Limited.

W I półroczu 2017 r. Ursus zrealizował zamówienia dla swoich kontrahentów m.in. w Czechach, Szwecji, Niemczech, Norwegii, Holandii, na Węgrzech, Chorwacji, Irlandii, Litwie i Grecji.

Ursus S.A. to największy polski producent ciągników i maszyn rolniczych oraz lider segmentu elektromobilności z marką o ponad 120-letniej tradycji mechanizacji  polskiego rolnictwa. Spółka produkuje pojazdy, maszyny i urządzenia dla potrzeb rolnictwa w kraju i na świecie.

Z 1,5 mln ciągników wykorzystywanych obecnie w Polsce, prawie połowa, tj. ok. 700 tys. to ciągniki marki Ursus. W ostatnich latach Ursus należy również do czołówki polskich eksporterów do Afryki. W 2013 r. – w ramach umowy pomiędzy rządem polskim a etiopskim – Grupa zawarła umowę ze spółką METEC (Etiopia) na dostawę 3 tysięcy ciągników, wyposażenie  centrów serwisowych, dostawę części zamiennych do ciągników oraz szkolenia. 26 sierpnia 2015 r. Ursus podpisał kolejny kontrakt na dostawę ciągników, przyczep i części zamiennych do transportu trzciny cukrowej z firmą Ethiopian Sugar Corporation (ESC). Umowę na łączną kwotę 30,7 mln USD powiększono zamówienie dodatkowych 27 ciągników i 54 przyczep o łącznej wartości 5 mln USD.

Fot. Materiały prasowe Ursus S.A.