Znamy plan uroczystości pogrzebowych mjr. Mariana i Pilarskiego „Jara” i ppor. Stanisława Biziora

Szczątki Mariana Pilarskiego i Stanisława Biziora zostały wydobyte z anonimowej mogiły na cmentarzu przy ulicy Unickiej, gdzie przez ponad 60 lat spoczywali razem. Ekshumacja odbyła się w styczniu tego roku.

Obecnie szczątki znajdują się obecnie w Zakładzie Medycyny Sądowej w Lublinie.

Jak informuje Radosław Brzózka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego, oddanie hołdu tym Żołnierzom Niezłomnym odbędzie się w Sitańcu, Zamościu, Tyszowcach i Mokrym Lipiu. – Są to miejsca ich narodzin oraz żołnierskiej działalności – przypomina Radosław Brzózka.

Uroczystości pogrzebowe potrwają dwa dni. Msza św. w intencji „Jara” i „Eama” odbędzie się w Bazylice św. Antoniego w Radecznicy, natomiast uroczystości z ceremoniałem wojskowym na Cmentarzu Parafialnym w Radecznicy.

13 października nastąpi wystawienie trumien ze szczątkami Stanisława Biziora „Eama” i Mariana Pilarskiego „Jara” w kościołach w Sitańcu, Zamościu, Tyszowcach i Mokrymlipiu.
Następnego dnia zaplanowane jest wyprowadzenie trumien z kościoła w Mokrym Lipiu i przemarsz do Bazyliki oo. Bernardynów w Radecznicy. Tam zostanie odprawiona msza św. w intencji bohaterów, a następnie szczątki „Eama” i „Jara” zostaną pochowane na Cmentarzu Parafialnym w Radecznicy.

Kim byli „Jar” i „Eam”?

Marian Pilarski, ps. ”Jar”, ”Grom”, to żołnierz AK, był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej. W 1950 r. aresztowany, trafił do więzienia na Zamku Lubelskim. W 1951 roku został skazany na karę śmierci, wyrok wykonano 4 kwietnia 1952 r. W 2007 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Stanisław Bizior „Eam” był komendantem Lotnej Żandarmerii II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej. Do więzienia na Zamku w Lublinie trafił razem z Pilarskim. Tego samego dnia zostali straceni.

Mapa uroczystości pogrzebowych w Radecznicy

 

Powiązane
Scroll to Top