Aleja Przyjaźni w Gruzji - wlubelskim.pl

Aleja Przyjaźni w Gruzji

Prezes IPN wraz z delegacją Instytutu zostali zaproszeni do posadzenia pierwszego drzewa przy Alei Przyjaźni na terenie Akademii Policyjnej w Tbilisi. Rektor uczelni chciał w ten sposób uczcić przyjaźń polsko-gruzińską i wyrazić wdzięczność wobec kraju i narodu Lecha Kaczyńskiego.

– Goście są dla nas darem – a szczególni goście, którzy pomagają nam tworzyć oraz udostępniać archiwa, zabezpieczające naszą wiedzę o sowieckim reżimie i ofiarach komunizmu – to prawdziwy skarb – mówił rektor Akademii pułkownik Givi Mikanadze.

Współpraca polskich i gruzińskich historyków już zaowocowała wydaniem źródeł dotyczących okresu wielkiego terroru 1937-1938, podczas którego w Gruzji ucierpieli także Polacy. Gruzini dotarli także do dokumentów, które zawierają kluczowe informacje o tzw. operacji polskiej NKWD z 1937 roku, w której celem sowieckiego reżimu była eksterminacja naszego narodu w komunistycznym imperium.

Prezes IPN Jarosław Szarek zapewnił o gotowości Instytutu do udzielenia pomocy archiwistom gruzińskim, by mogli unowocześniać swe instytucje oraz pracować nad edycją źródeł. – Chciałbym zaprosić wszystkich Gruzinów na obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w 2018 roku – powiedział prezes w miejscowej telewizji. – Oba nasze kraje wywalczyły wolność w 1918 r., ale Gruzja straciła ją trzy lata później. Wtedy to Rzeczpospolita stała się domem dla wielu emigrantów z Kaukazu – przypomniał.

– Pozwolę sobie na osobistą refleksję – mówił rektor Akademii do gości z Polski – dotyczącą człowieka, którego już nie ma wśród nas. Naród gruziński nigdy nie zapomni śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w chwili zagrożenia naszej niepodległości przybył do Tbilisi. My umiemy to docenić, ale następne pokolenia Gruzinów będą to doceniać jeszcze bardziej – zapewnił.

Źródło: ipn.gov.pl