Warsztaty i wystawy tematyczne, widowisko „Saga o Józku Drzewieniu oraz atrakcje dla dzieci – to tylko część atrakcji jakie przygotowali ogranizatorzy niecodziennego wydarzenia kulturalnego „Drzewo-Drewno-Kultura”. 

– Celem imprezy jest pokazanie roli drzewa i drewna w tradycyjnej kulturze ludowej oraz w procesie przemian cywilizacyjnych wsi i miasteczka Lubelszczyzny na przestrzeni ostatnich stu kilkudziesięciu lat – informuje Dagmara Karpińska z Działu Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Impreza odbędzie się 10 września, w godz. 12-16 w lubelskim skansenie i będzie odbywała się wspólnie z XIX Lubelskim Świętem Chleba (bilety na to wydarzenie kosztować będą 6 zł). – Odwiedzając lubelski skansen, spacerując wśród zabytków architektury i studiując tu meble i narzędzia, nie mamy wątpliwości, iż drewno stanowiło do połowy XX w. absolutnie podstawowe tworzywo kulturowego otoczenia naszych przodków – przypomina kustosz muzeum Grzegorz Miliszkiewicz.

W związku z tym wydarzeniem muzeum zaprosi rzemieślników  pracujących w  duchu tradycji ludowej i posługujących się dawnymi narzędziami. Głównym punktem programu będzie widowisko Saga o  Józku Drzewieniu w wykonaniu m.in. zespołu „Kumowianki” oraz pracowników i przyjaciół muzeum – z  drzewem i drewnem, z miłością i wiarą w roli głównej. – Jeśli dopisze pogoda będzie ono odegrane i  wyśpiewane na otwartym powietrzu, na tle uliczki stodolnej w muzealnym miasteczku, jeśli zaś pokropi wszyscy schronią się w pobliskiej świetlicy remizy z Wilkowa – dodaje Miliszkiewicz.

Dla dzieci w tym dniu przewidziano „drewniany plac zabaw”.

opr. red., fot. K. Wasilczyk

Powiązane
Scroll to Top