Mamy kolejne cuda na Lubelszczyźnie - wlubelskim.pl

Mamy kolejne cuda na Lubelszczyźnie

Zagroda Guciów niedaleko Zwierzyńca i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie znalazły się w gronie 7 nowych cudów Polskich.

Plebiscyt, już po raz siódmy, zorganizował miesięcznik National Geographic Traveler. Najpierw wytypowane zostały 32 miejsca, które – zdaniem redakcji – zasługują na wyróżnienie jako najciekawsze i najatrakcyjniejsze miejsca na terenie Polski. Z każdego województwa wytypowano dwa miejsca.

Wśród nominowanych – poza reprezentantami z Lubelszczyzny – były m.in.: Bulwar Nadwiślański w Gorzowie, Babia Góra, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, czy ekspozycja Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu.

Głosowanie trwało do 31 sierpnia. Redakcja National Geographic Traveler właśnie ogłosiła wyniki. Najwięcej procent głosów otrzymały Karkonoskie Tajemnice, ale w gronie zwycięskiej siódemki znalazły się obydwa nominowane miejsca z Lubelszczyzny. CKS zdobyło 7,41 proc. wszystkich głosów, a Zagroda Guciów 4,72 proc.

Centrum Spotkania Kultur to jeden z najnowocześniejszych gmachów na Lubelszczyźnie, choć jego początki sięgają lat 60. Początkowo planowano stworzenie teatru z salą na 500 osób, a w 1972 roku Wojewódzka Rada Narodowa i Wojewódzka Komisja Planowania podjęły decyzję o budowie w Lublinie teatru operowego z salą widowiskowo-kongresową, mogącą pomieścić 1000 osób. Kamień węgielny wmurowano w 1974 roku, ale w latach 80. z powodu braku pieniędzy wstrzymano prace. Przez wiele lat budynek stał niewykończony i z tego powodu zyskał nazwę „Teatr w budowie”.

Decyzja o utworzeniu w tym miejscu Centrum Spotkania Kultur zapadła w 2007 roku. W 2014 roku zakończono budowę, a CSK stało się największą instytucją kultury w województwie lubelskim, ściągając na swoje deski najważniejsze wydarzenia kulturalne w kraju.

Z kolei Zagroda Guciów to muzeum etnograficzno-przygodnicze, położone w samym centrum Roztocza, gdzie można nie tylko oglądać oryginalne zabudowania z XVIII i XIX wieku, ale także jest tam wystawa meteorytów tektytów i impaktytów oraz ślady ostatnich dinozaurów żyjących na terenie współczesnej Polski. Zagroda oferuje też tradycyjną kuchnię i noclegi.

To nie pierwszy sukces przedstawicieli Lubelszczyzny w plebiscycie National Geographic Traveler. W 2015 roku uznawany za perłę rokoka Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim wygrał w głosowaniu NGT.

red., fot. www.national-geographic.pl