Setka startupów dostanie wsparcie - wlubelskim.pl

Setka startupów dostanie wsparcie

W ramach nowatorskiego w skali kraju projektu Platformy startowe dla nowych pomysłów Ministerstwo Rozoju wspiera zupełnie nowe innowacyjne przedsięwzięcia biznesowe typu startup.

Platformy startowe to kompleksowy program akceleracji, skierowany do młodych osób z całej Polski i z zagranicy, które chcą założyć i z sukcesem prowadzić swoją firmę w makroregionie oraz rozwijać jej działalność na rynku krajowym i zagranicznych.

Na czym to polega?

– Młody pomysłodawca (lub zespół) może przyjść do Platformy startowej, zaprezentować ekspertom swój pomysł na innowacyjny biznes i poddać się ocenie. Jeśli zakwalifikuje się do udziału w projekcie, może liczyć na zindywidualizowane wsparcie w postaci pakietu usług i opieki mentora, które umożliwi mu dopracowanie produktu i stworzenie modelu biznesowego, tak by możliwe było wejście na rynek. Kolejnym krokiem jest możliwość ubiegania się o dotację na rozwój działalności na najtrudniejszym początkowym etapie funkcjonowania startupu. Tylko przedsięwzięcia o największym biznesowym potencjale i najlepszych perspektywach rozwoju mogą liczyć na takie wsparcie – informują urzędnicy z departamentu komunikacji Ministerstwa Rozwoju.

Fot. pixabay.com

Ze względu na nowatorski charakter instrumentu resort ten wraz z Komisją Europejską podjęły decyzję, by skuteczność jego założeń przetestować w ramach pilotażu. Efekty pilotażu są bardzo obiecujące. Z puli niemal 2,5 tysięcy złożonych aplikacji wybrano 210 najbardziej innowacyjnych i najlepiej rokujących biznesowo pomysłów, które zostały objęte inkubacją. Aż 199 z nich pomyślnie zakończyło ten proces i dalej rozwija swoja działalność, w części dzięki dotacji z Programu Polska Wschodnia. Według szacunków, do końca 2017 r. takim wsparciem zostanie objętych łącznie ok. 100 startupów.

Jak podkreśla resort rozwoju oferta Platform startowych wypełniła istotną lukę we wsparciu polskich startupów – nie ma drugiego programu, który tak kompleksowo wspiera innowacyjne pomysły biznesowe na tak wczesnym etapie ich rozwoju. Platformy startowe uruchomiły znaczący potencjał kreatywności i przedsiębiorczego myślenia wśród młodych ludzi.

Kolejny konkurs na wyłonienie Platform startowych zostanie ogłoszony już w I kwartale 2018 r., a kolejna edycja programów inkubacyjnych powinna rozpocząć się jeszcze przed wakacjami 2018 r.

Najlepszymi ambasadorami Platform startowych są zespoły startupowe, które z pomocą funduszy europejskich przekształciły innowacyjny pomysł w przedsiębiorstwo o znaczących perspektywach rozwoju i ekspansji na nowe rynki. Spektrum innowacyjnych produktów i usług, na których budują one swoją rynkową ofertę jest niezwykle szerokie: od aplikacji IT na potrzeby różnych branż (m.in. energetyka, projektowanie i wzornictwo, edukacja, logistyka) i gier komputerowych, przez rozwiązania z zakresu automatyki i robotyki, biotechnologii, ekomobilności, wirtualnej rzeczywistości, po maszyny rolnicze czy innowacyjne kosmetyki.