Czy będzie rondo Pileckiego w Lublinie? - wlubelskim.pl

Czy będzie rondo Pileckiego w Lublinie?

Miał być most, ale być może będzie rondo. Na wrześniowej sesji radni Lublina zdecydują o nazwaniu jednego ze skrzyżowań imieniem rotmistrza Witolda Pileckiego.

Bój o Witolda Pileckiego trwa w Lublinie od wielu miesięcy. Radni PiS od dłuższego czasu zabiegali o nazwanie nowo wybudowanego mostu na Bystrzycy imieniem Pileckiego. Projekt uchwały w tej sprawie kilkukrotnie stawał na miejskich sesjach, ale za każdym razem przepadał.

Tym razem pojawił się nowy projekt. Dotyczy nazwania ronda u zbiegu al. Solidarności, al. Sikorskiego i ul. Ducha imieniem Witolda Pileckiego. Decyzję w tej sprawie miejscy radni mają podjąć 7 września, ale już wiadomo, że projekt zyskał akceptację Rady Dzielnicy Wieniawa, która wydała pozytywną opinię w sprawie patrona dla ronda.

Witold Pilecki był żołnierzem Armii Krajowej, który dobrowolnie trafił do obozu śmierci w Oświęciumiu. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne PRL na karę śmierci. Został stracony w 1948, a unieważnienie jego wyroku nastąpiło w 1990.