Medale honorowe dla Sprawiedliwych wśród Narodów Świata - wlubelskim.pl

Medale honorowe dla Sprawiedliwych wśród Narodów Świata

30 czerwca br. w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie miała miejsce uroczystość wręczenia medali honorowych „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”, którym naród izraelski honoruje osoby ratujące Żydów skazanych przez III Rzeszę Niemiecką na zagładę z powodu przynależności narodowej i religijnej. W uroczystości brał udział marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Honorowymi gośćmi uroczystości byli: Przewodniczący Knessetu Yuli-Yoel Edelstein oraz wiceambasador Ruth Cohen-Dar w imieniu ambasador Izraela w Polsce Anny Azari.

Podczas ceremonii odznaczono pośmiertnie: dra Adama Janika z Ujazd nad Trzcianą (powiat bocheński, woj. małopolskie), Marię i Wincentego Kwiatkowskich z Przeworska (woj. podkarpackie) oraz Bronisławę Porwit z Krakowa. W uroczystości udział wzięły rodziny osób odznaczonych tytułem oraz rodziny Ocalonych.

Delegacja izraelska zapewniła, że „Żydzi to ci, którzy pamiętają”, a pamięć o polskich bohaterach nigdy nie zginie. Marszałek Kuchciński zaś przypomniał, że „Prawda o wojnie jest wartością nadrzędną i nie może być dowolnie interpretowana, kiedy zaciera się dwie kategorie – sprawcy i ofiary. Musimy pamiętać, że obozy śmierci były instytucją Rzeszy Niemieckiej, a sprawcami Zagłady byli jej funkcjonariusze. Żydzi i Polacy byli ofiarami ludobójstwa”.

„Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” jest najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym, nadawanym nie-Żydom, przyznawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie. Medal i dyplom zostały powołane dekretem Knesetu w 1963 r. Na medalu widnieje pochodzący z Talmudu napis „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”.

Redakcja

Źródło: sejm.gov.pl