Niemce: Wójt z PSL chciał podnieść czesne za żłobek, bo rodzice mają pieniądze z 500+ - wlubelskim.pl

Niemce: Wójt z PSL chciał podnieść czesne za żłobek, bo rodzice mają pieniądze z 500+

Do kuriozalnej sytuacji doszło w gminie Niemce. Wójt Krzysztof Urbaś (Polskie Stronnictwo Ludowe) argumentując planowany wzrost czesnego za żłobek z 225 zł do 500 zł stwierdził, że nie obciąży ono budżetów rodzin ze względu na rozszerzenie programu 500+ na pierwsze dziecko.

„Biorąc pod uwagę fakt, iż rządowa dotacja 500+ ma dotyczyć każdego dziecka w rodzinie, czesne w tej wysokości nie obciąży budżetu rodzin” – takie stwierdzenie znalazło się w pierwotnym uzasadnieniu projektu dotyczącego planowanej podwyżki.

Sytuacja wywołała spore zamieszanie i sprzeciw rodziców, którzy zorganizowali protest i zbiórkę podpisów. W czwartek zebrane podpisy przekazali do urzędu gminy. Miała miejsce także dyskusja nad planowanymi zmianami.

W piątek odbyła się sesja rady, podczas której zdecydowano, że czesne zostanie podniesione do 400 złotych. Z projektu usunięto także odniesienie do rządowego programu 500+. Jednak rodzice nadal uważają, że podwyżka jest zbyt duża, a konsultacje nazywają kpiną. Opiekunowie dzieci proponowali podwyżkę w wysokości 33% do kwoty 300 złotych, jednak finalnie czesne zwiększono o aż 77% do 400 złotych.

Informacjom jakoby podwyżka opłat za żłobek była związana z programem 500+ zaprzecza zastępca wójta Henryk Smolarz i przekonuje, że nie ma tutaj żadnego związku. Dlaczego więc pierwotny projekt został naprędce zmieniony i nie jest już dostępny w biuletynie informacji publicznej?