Samorząd województwa apeluje o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego - wlubelskim.pl

Samorząd województwa apeluje o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego

O udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego apelowali dziś przedstawiciele władz samorządu województwa podczas zwołanej dziś konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. Z tej okazji do mieszkańców województwa lubelskiego zostanie skierowany list Marszałka Jarosława Stawiarskiego. Wybory do PE odbędą się 26 maja.

W konferencji prasowej udział wzięli Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Michał Mulawa oraz wicemarszałek województwa Dariusz Stefaniuk.

„Martwi nas niska frekwencja, pięć lat temu w kraju wyniosła zaledwie 23%. Chcemy obudzić mieszkańców regionu, aby poszli do wyborów. Udział w nich jest formą budowania społeczeństwa obywatelskiego”  – mówił marszałek Jarosław Stawiarski.

Wyższa frekwencja w wyborach przekłada się na ilość mandatów dla danego województwa, a to zwiększa reprezentację naszego regionu w Parlamencie Europejskim. Przykłady lat poprzednich pokazują, że niewielka ilość głosów potrafiła zaważyć na tym, który okręg wyborczy wprowadzi dodatkowych europarlamentarzystów.

Jeżeli chcemy zbudować silną Lubelszczyznę musimy mieć swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Pokażmy, że społeczeństwo obywatelskie w naszym regionie ma się naprawdę dobrze. Pokażmy jak ważne jest dla nas to co dzieje się w Europie i to co dzieje się dzięki temu w regionie lubelskim”przekonywał przewodniczący Michał Mulawa.

Do przedstawicieli mediów z prośbą o pomoc zwrócił się wicemarszałek województwa Dariusz Stefaniuk.

Miałbym apel, abyście Państwo w swoich gazetach, programach telewizyjnych, stacjach radiowych czy portalach internetowych informowali mieszkańców, gdzie i jak mogą zagłosować. Osoby, które planują odpoczynek w tym czasie mogą pobrać zaświadczenie uprawniające do głosowania w innym miejscu. Możemy głosować m.in. w różnych placówkach konsularnych i ambasadach oraz w wyznaczonych placówkach podanych na stronie MSZ” – tłumaczył wicemarszałek.

List władz samorządowych z apelem o udział w wyborach 26 maja br. do Parlamentu Europejskiego trafi do ponad 780 tysięcy domostw na Lubelszczyźnie.