W Lublinie uczczono pamięć Polaków ratujących Żydów - wlubelskim.pl

W Lublinie uczczono pamięć Polaków ratujących Żydów

24 marca 2019 r.,po raz drugi w całym kraju obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów obchodzony jest w rocznicę tragicznej śmierci rodziny Ulmów, zamordowanych wraz z ukrywanymi przez siebie Żydami za okazaną im pomoc. W tym roku minie 75 lat od tego wydarzenia.

Lublin również uczcił ich pamięć. Podczas oficjalnych obchodów delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą s. Marię Martę Kazimierę Wołowską, która została zabita przez Niemców za ratowanie Żydów. Następnie hołd Polakom został złożony na Placu Litewskim w Lublinie. Na koniec odbyła się msza święta w lubelskiej archikatedrze. Uczestnicy mogli tam pomodlić się za ratujących, uratowanych oraz za duszę tych, którym nie udało się przeżyć.

Symbolem polskiej martyrologii za pomoc Żydom stała się rodzina Ulmów. Józef i Wiktoria, mieszkający wraz z sześciorgiem dzieci w Markowej na Podkarpaciu, przyjęli do swojego domu, ośmioro Żydów z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów. Wszyscy, w tym siódme dziecko w łonie Wiktorii, zostali zamordowani przez niemiecką żandarmerię 24 marca 1944 roku. Pośmiertnie Józef i Wiktoria odznaczeni zostali medalem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny całej rodziny.

KS

Monika

Monika

red.