PiS liderem najnowszych sondaży - wlubelskim.pl

PiS liderem najnowszych sondaży

Najnowsze sondaże potwierdzają, że Polacy największym zaufaniem wciąż darzą Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego w sondażach do Sejmu i Parlamentu Europejskiego osiąga największe poparcie mimo, że tak zwana  „totalna opozycja” korzysta z efektu świeżości, jaki dała jej nowa nazwa Koalicja Europejska, pod którą schowały się zużyte nazwy partii politycznych.

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 9 – 10 marca przeprowadził badania na temat wyborów do Sejmu i Parlamentu Europejskiego. Badanym zostały zadane dwa pytania: „Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory, to czy wziąłbyś w nich udział?”, oraz „Na którą z partii oddałbyś swój głos?”.

Jeśli chodzi o wybory do Sejmu RP to 53% osób poszłoby na wybory, 45% osób nie zdecydowałoby się w ogóle na udział w głosowaniu, a 2% osób nie wie czy chciałoby głosować.

W wyborach do Sejmu RP największe szanse ma PiS (40%), natomiast zaraz za Zjednoczoną Prawicą znajduje się w tym zestawieniu PO (21%), dalej Wiosna, Kukiz’15 i SLD otrzymali po 7% głosów. Poniżej progu wyborczego uplasowali się: Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy (3%) oraz Polska Fair Play Roberta Gwiazdowskiego (2%)

W wyborach Parlamentu Europejskiego udział wzięłoby 48% ankietowanych, natomiast 50% nie zdecydowałoby się na udział w głosowaniu. 2% badanych nie wie czy wzięłoby udział w wyborach. Tutaj szanse na wygranie Prawa i Sprawiedliwości są takie same jak do Sejmu – 40%.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja 2019r. a do Sejmu na jesieni, prawdopodobnie między 12 października, a 12 listopada.

KS