37 milionów dla "Akogo" - powstanie Klinika "Budzik" dla dorosłych - wlubelskim.pl

37 milionów dla „Akogo” – powstanie Klinika „Budzik” dla dorosłych

Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, sfinansuje utworzenie Kliniki „Budzik” dla dorosłych. Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?” otrzyma na ten cel ponad 37 mln zł. Dzięki przekazanym środkom możliwa będzie budowa oraz pełne wypoważenie nowej placówki w Warszawie.

Projekt BUDZIK DLA DOROSŁYCH Fundacji Ewy Błaszczyk wygrał w ogłoszonym przez Fundusz Sprawiedliwości konkursie na utworzenie ośrodka rehabilitacji dla ofiar ciężkich wypadków. Rocznie w Polsce zapada w śpiączkę ponad 600 osób, w tym około 150 dzieci. Ponad połowa to ofiary przestępstw – najczęściej drogowych, ale sporą grupę stanowią również ofiary przemocy. Budowa, wyposażenie i utrzymanie nowoczesnego ośrodka sprawującego opiekę nad pacjentami w śpiączce jest koniecznością – moralnym, społecznym i instytucjonalnym obowiązkiem państwa. Ten obowiązek wypełnia Funduszu Sprawiedliwości, do którego głównych zadań należy niesienie pomocy ofiarom przestępstw.

Fundacja „Akogo?” i Klinika „Budzik” to miejsca zakorzenione w świadomości wszystkich Polaków, którzy mają w sobie empatię, wrażliwość na ludzkie cierpienie i krzywdę.

Pani Ewa Błaszczyk potrafiła piękną ideę przekuć na konkretną pomoc i stworzyć zespół wspaniałych ludzi. Doprowadziła do utworzenia pierwszej Kliniki „Budzik”, która czyni niemal cuda, przywracając dzieci w śpiączce z powrotem do życiamówi minister Zbigniew Ziobro.

Wzorcem Kliniki „Budzik” dla dorosłych jest uruchomiona w 2013 roku przez Fundację „Akogo?” Klinika „Budzik” dla dzieci. Działająca przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka placówka przeznaczona jest dla dzieci (do 18. roku życia) po ciężkich urazach mózgu. Dotychczas wybudziło się w niej ponad 50 dzieci.

Minister przypomniał, że marzeniem Pani Ewy Błaszczyk było rozszerzenie oferty kliniki dla większej ilości osób potrzebujących:

Fundusz Sprawiedliwości podjął decyzję, by przekazać kwotę blisko 40 milionów złotych, w ciągu kilku lat, na wybudowanie kliniki, gdzie można będzie budzić ze śpiączki osoby dorosłe, które w większości są ofiarami wypadków drogowych. Fundusz Sprawiedliwości ma w swoich celach ustawowych to, by pomagać osobom pokrzywdzonym i przywracać ich do normalnego funkcjonowania. Ten cel będzie w sposób znakomity, piękny i szlachetny realizowany rękoma tak wspaniałych osób jak Pani Ewa Błaszczyk oraz cały zespół zaangażowany w projekt „Budzik”podkreśla Zbigniew Ziobro.

Klinika „Budzik” dla dorosłych, dysponująca – jak zapowiada Ewa Błaszczyk – technologią XXII wieku, powstanie w Warszawie na terenie Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, który jest partnerem medycznym przedsięwzięcia.

Trzypiętrowy obiekt będzie miał powierzchnię około 3 tys. metrów kwadratowych. Zostanie kompleksowo wyposażony w sprzęt medyczny, rehabilitacyjny, diagnostyczny i obrazowy. Do wybudzania ze śpiączki posłużą urządzenia do krioterapii, hydroterapii, laseroterapii oraz terapii manualnych, a także specjalne łóżka. Klinika zakupi ultranowoczesny japoński system pionizowania pacjentów i przemieszczania ich po terenie całej placówki za pomocą szyn zamontowanych w suficie. Pomocny będzie również sprzęt multimedialny i sensoryczny. Pierwsi pacjenci mają być przyjęci do kliniki w ciągu najbliższych 3 lat.

 

MJ

Monika

Monika

red.