Marszałek przekaże środki na rewitalizację Opola, Świdnika i Włodawy - wlubelskim.pl

Marszałek przekaże środki na rewitalizację Opola, Świdnika i Włodawy

Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski podpisał kolejne umowy na rewitalizację miast powiatowych. Centra Włodawy, Opola Lubelskiego i Świdnika dzięki dotacjom zyskają nowy wygląd, funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Ponad 7 mln zł z funduszy europejskich trafi do Opola Lubelskiego. Do tego blisko 800 tys. zł dodatkowo dołożył budżet państwa. Mieszkańcom Włodawy zależy szczególnie na odnowie centrum Opola, w tym zabytkowych kamienic. Zmiany wokół ul. Stary Rynek, Kościelnej, Piękarskiej i M. Getta obejmą remont elewacji budynków, izolacji, termomodernizacji oraz wymiany okien, drzwi i dachów. Lifting przejdą też Małpi Gaj i plac studzienny przy ul. Strażackiej. Ponadto w mieście powstaną centra aktywności lokalnej i usług społecznych. Wszystkie prace zakończą się do końca listopada 2021 roku. Łączna kwota przeznaczona na prace wyniesie 11 mln zł.

Świdnik również wypięknieje – zmiany w wyglądzie centrum miasta już widać. Trwa remont i przebudowa Placu Konstytucji 3-go Maja. Nowoczesny wygląd centrum to nie wszystko. Przestrzeń przy budynku Miejskiego Centrum Usług Socjalnych zmieni się w artystyczny ogród, a muszla koncertowa zyska lepszą konstrukcję i nowe zadaszenie. Miejsce wzbogaci się o profesjonalne oświetlenie i nagłośnienie i monitoring. Plan rewitalizacji Świdnika zakłada dalsze zmiany, m.in. kapitalny remont Miejskiego Ośrodka Kultury. Po odnowieniu w budynku przy ul. Wyszyńskiego 14 znajdzie się miejsce do organizowania wydarzeń tanecznych, akrobatycznych, teatralnych i innych imprez kulturalnych.

Włodawa postawiła przede wszystkim na bezpieczeństwo mieszkańców i ochronę przestrzeni publicznych. W mieście pojawi się centrum monitoringu. Dzięki blisko 8 mln zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego nie do poznania zmieni się otoczenie zabytkowego rynku i okolicznych ulic. Wyremontowana zostanie m.in. ul. Kościuszki. Unijny projekt warty niemal 18,5 mln zł pozwoli również na utworzenie Powiatowego Centrum Usług Społecznych. Centrum zaopiekuje się mieszkańcami zagrożonymi marginalizacją, bądź wykluczeniem społecznym.

MJ

Monika

Monika

red.