W Warszawie nie będzie fajerwerków - czy lubelskie miasta pójdą w ślady stolicy? - wlubelskim.pl

W Warszawie nie będzie fajerwerków – czy lubelskie miasta pójdą w ślady stolicy?

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po środowej zapowiedzi podjął decyzję, że zamiast fajerwerków na tegorocznym sylwestrze będzie pokaz laserów. Decydującym argumentem jest stres u zwierząt spowodowany przez hałas.

W rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem, dziennikarzem dziennika „Rzeczpospolita”, mówił: ‘Zamiast fajerwerków mają być lasery, które są ciche i nie stresują zwierząt’. Wieczorem Trzaskowski potwierdził to na swoim profilu FB – „Bąbel wygląda na zadowolonego” – opisał zdjęcie ze swoim pupilem prezydent Warszawy.

Innymi miastami, które zrezygnowały z hucznego witania nowego roku są Kraków, Poznań, Słupsk, Białystok i Sosnowiec, a w przyszłym roku zmiany zapowiedział również prezydent Torunia – Michał Olszewski.

Decyzja władz miasta ma znaczenie symboliczne – prozwierzęce i proekologiczne, bo przecież zakaz nie obowiązuje innych. Na tle całego miasta brak miejskiego pokazu fajerwerków będzie praktycznie niezauważalny. Czy miasta województwa lubelskiego również pójdą w tym kierunku?

MJ

Monika

Monika

red.