Wielkie inwestycje na 60-lecie OHP - wlubelskim.pl

Wielkie inwestycje na 60-lecie OHP

Szykują się milionowe inwestycje w Ochotniczych Hufcach Pracy na Lubelszczyźnie. – Praktyczna nauka zawodu będzie się odbywała profesjonalnych i komfortowych warunkach – zapowiada dr Piotr Gawryszczak, komendant wojewódzki OHP.

Prawie 10 mln zł – tyle w najbliższym czasie wyniosą kluczowe inwestycje Lubelskiej Komendy Wojewódzkiej Ochotniczych Hufców Pracy – poinformował komendant OHP Piotr Gawryszczak.

Największą jest kompleksowa modernizacja internatów należących do LKW OHP w Radzyniu Podlaskim, Zamościu i Włodawie. – Celem jest poprawa warunków życia młodzieży mieszkającej w internatach, czyli w sumie 220 osób oraz zredukowanie kosztów utrzymania obiektów – wyjaśniał na konferencji prasowej komendant Gawryszczak.

Ocieplą budynki, wyposażą warsztaty

Prace będą obejmować modernizację elewacji, wymianę okien i drzwi, wymianę instalacji, montaż paneli fotowoltaicznych oraz zainstalowanie inteligentnego systemu zarządzania energią w budynkach. Inwestycja ma się rozpocząć w maju, a prace powinny potrwać do listopada. Wartość tego projektu to ponad 5,3 mln zł. Pieniądze mają pochodzić budżetu państwa i Regionalnego Programu Operacyjnego.

Jak przyznał Marek Drączkowski, zastępca komendanta wojewódzkiego OHP inwestycja była zagrożona. W budżecie jednostki brakowało bowiem pieniędzy na wkład własny.

– Dzięki zaangażowaniu parlamentarzystów z województwa lubelskiego, na ostatnim czytaniu projektu budżetu na 2018 rok udało się otrzymać brakujący milion złotych – stwierdził Marek Drączkowski.

Zdaniem Sławomira Zawiślaka, posła PiS z Zamościa, te pieniądze to dobra inwestycja. – Dzięki nim szkolnictwo zawodowe na Lubelszczyźnie ma szanse odbić się z dołka – mówił poseł Zawiślak, który przypomniał, że w latach 2012-2014 na 551 szkół zawodowych zlikwidowanych w Polsce, najwięcej, bo 85 zamknięto w województwie lubelskim.

Na tym jednak nie koniec. OHP chce w tym roku wykonać termomodernizację swoich budynków w Radzyniu Podlaskim (stołówka, budynek administracyjny, mały budynek warsztatowy) i Zamościu (stołówka i budynek warsztatowy). Ta inwestycja ma pochłonąć kolejne 4 mln zł, które pochodzić będą częściowo z budżetu państwa, a częściowo z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Natomiast 471 tys. zł OHP wyda na wyposażenie warsztatów Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Zamościu. Za te pieniądze utworzone i wyposażone zostaną dwie pracownie: mechaniki pojazdów samochodowych oraz montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

Brakuje fachowców

– Staramy się dać młodzieży komfortowe i profesjonalne warunki do praktycznej nauki zawodu – tłumaczył Piotr Gawryszczak. I dodał, że inwestycje te mają służyć młodym ludziom do zdobycia dobrej pracy w przyszłości.

– Cały czas zachęcamy młodych ludzi by zdobywali zawody. Od kilku lat młodzież kończąca szkoły zawodowe nie ma problemów ze znalezieniem pracy. Część z nich wyjeżdża wprawdzie za granicę, ale chcemy ich też zachęcać do pozostania w kraju. W Polsce brakuje nam bowiem fachowców – zauważył komendant Gawryszczak.

Co więcej, jak przyznał Gawryszczak, dziś problemem nie jest sama praktyczna nauka zawodu. – Kluczowe jest znalezienie kontrahenta, sprzedanie towaru, utrzymanie się na rynku, dlatego prowadząc równocześnie komercyjną działalność OHP uczy kompleksowego prowadzenia działalności na rynku – stwierdził szef lubelskiej komendy OHP.

Jak dodał, inwestycje wpisują się w obchody 60. rocznicy utworzenia Ochotniczych Hufców Pracy, które zostały utworzone 13 czerwca 1958 roku, choć ich tradycja sięga jeszcze głębiej, bo do roku 1936 kiedy to powołane zostały do życia Junackie Hufce Pracy.

tn